Julian Barbour jest wybitnym fizykiem, kosmologiem i historykiem nauki, który, co niezwykłe, nie związał się z żadnym uniwersytetem. Jego program badawczy dotyczy rewizji teoretycznych podstaw fizyki, zwłaszcza eliminacji pojęć o charakterze nieobserwacyjnym. Jednym z takich pojęć - zdaniem Barboura - jest pojęcie... czasu, które Barbour stara sie zastąpić bardziej podstawowymi pojęciami. Wstępne próby eliminacji czasu z języka fizyki Barbour przedstawił w wydawanej na całym świecie książce pt. "Koniec czasu".

Profesor Barbour jest również bohaterem filmu dokumentalnego autorstwa Karola Jałochowskiego pt. "Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy" (z wyprodukowanej przez tygodnik "Polityka" serii "Pionierzy"), na którego darmowy pokaz zapraszamy 17 maja o 22:00 do kina Mikro.

Strona internetowa profesora Barboura: http://www.platonia.com/index.html

FOTO Adam Walanus (http://www.adamwalanus.pl)

Artykuły o osobie

25.04.2016
Julian Barbour urodził się w 1937 r. W 1968 r. obronił doktorat na uniwersytecie... Zaraz, moment. Jak to – w 1937 r.? Co za bzdury... przecież czas nie istnieje!
03.10.2013
Czym właściwie jest czas? Specyficzny sens temu pojęciu nadają teorie fizyczne. W jednej z najciekawszych, autorstwa brytyjskiego fizyka Juliana Barboura, czas jest iluzją.

Artykuły

11.10.2016
W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza.