Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Wiele z tego, co obecnie wiemy na temat funkcjonowania kory wzrokowej, zawdzięczamy pracy neurobiologa Semira Zekiego (University College London). W latach 70. i 80. XX wieku prof. Zeki odkrył funkcjonalną specjalizację obszarów leżących w płacie potylicznym mózgu, identyfikując regiony odpowiedzialne za przetwarzanie kolorów, kształtów czy ruchu. Wielu ekspertów twierdzi, że były to odkrycia zasługujące na Nagrodę Nobla.

Jednak na całym świecie prof. Zeki znany jest przede wszystkim jako twórca neuroestetyki – dyscypliny, która wykorzystuje metody neuronauk do badania tradycyjnych zagadnień humanistyki, takich jak przeżycia estetyczne czy miłosne uniesienia. Dzięki temu podejściu prof. Zekiemu udało się m.in. zidentyfikować „ośrodek piękna” – część mózgu zwaną korą oczodołowo-czołową, która aktywuje się za każdym razem, gdy oglądamy piękne obrazy, zapierające dech w piersiach widoki, słuchamy ulubionej muzyki, a nawet czytamy opisy szlachetnych zachowań. 

Artykuły o osobie

09.04.2016
Piękno nie znajduje się w dziełach sztuki, tylko w oczach patrzącego. A ściślej: nieco ponad jego oczami, w części mózgu zwanej korą oczodołowo-czołową.

Artykuły

11.10.2016
Jeden z prekursorów tej bardzo młodej dziedziny wyjaśnia, czym zajmuje się i co bada neuroestetyka.
07.10.2016
Semir Zeki: Jako naukowca interesuje mnie, w jaki sposób ludzkie systemy mózgowe są zaangażowane w postrzeganie piękna. Jest to takie samo zagadnienie - które rozstrzygnąć należy...