Błąd Kartezjusza. Dusza mierzona zegarkiem

Błąd Kartezjusza. Dusza mierzona zegarkiem

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Do połowy XIX wieku uważano, że impulsy nerwowe przesyłane są z bardzo szybką, niemierzalną prędkością, zbliżoną do prędkości światła.
Portret Kartezjusza autorstwa F. Halsa (Wikipedia.org)
J

Jako pierwszy poprawnie oszacował tę prędkość niemiecki lekarz, Herman von Helmholtz. Odkrycie to doprowadziło do pionierskich podejść do badania ludzkich zdolności poznawczych. Skoro impulsy nerwowe przewodzone są z określoną prędkością, o ludzkich procesach psychicznych możemy wnioskować na podstawie czasu, jaki jest potrzebny do ich przeprowadzenia. Podejście to polega na mierzeniu czasów reakcji przy określonym zadaniu i nazywa się metodą chronometryczną. O jej historii, obszarach zastosowań oraz wadach i zaletach opowiada Krzysztof Cipora w kolejnym wykładzie z serii "Granice Nauki - Dwie księgi".

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz