Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem

Bóg i Geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Temat wykładu nawiązuje do tytułu najnowszej książki profesora Hellera, za którą otrzymał on ostatnio Nagrodę Złotej Róży za rok 2015, przyznawanej autorowi najlepszej książki popularnonaukowej napisanej w języku polskim.
J

Jak prof. Heller wyjaśnia w nagrodzonej książce, zestawienie „Bóg” i „geometria” może być zaskakujące dla kogoś, kto nie liznął historii filozofii, ale każdy, kto cokolwiek słyszał o Platonie, wie, że „Bóg geometryzuje”. Rozważaniom, co to znaczy, że „Bóg uprawia matematykę”, profesor Heller poświęcił wiele swoich wcześniejszych książek przeznaczonych dla szerokiej publiczności.

W „Bogu i Geometrii” prof. Heller tropi geometryczne inspiracje w teologicznych rozważaniach, począwszy od starożytnych Greków, przez obficie czerpiących z nich Ojców Kościoła, aż po nowożytnych myślicieli, a także przygląda się ideom matematycznym (takim jak pojęcie relacji, nieskończoności czy prawdopodobieństwa), które rozwijały się pod wpływem teologii.

W swoim wykładzie prof. Heller zabierze słuchaczy w podróż przez historię niektórych tego rodzaju idei, które kształtowały się dzięki wzajemnym, choć nie zawsze oczywistym powiązaniom teologii i matematyki.

Organizatorami wykładu są: wydawnictwo Copernicus Center Press oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz