Bóg i świat

Bóg i świat

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Polskie tłumaczenie fragmentów zamykających Whiteheadowskie wykłady Gifforda opublikowane zostało na łamach "Zagadnień filozoficznych w nauce".
Stworzenie Adama, Michał Anioł (WikiArt.org)
J

Jak pisze Alfred Whitehead: "Pojęcie Boga jako <> jest wyprowadzone z dorobku Arystotelesa, przynajmniej w kręgu myśli Zachodu. Pojęcie Boga jako Bytu w sposób szczególny realnego (eminently real) stanowi ulubioną doktrynę teologii chrześcijańskiej. Połączenie tych dwóch pojęć w koncepcji pierwotnego transcendentnego Stwórcy, który par excellence istnieje i przez którego „fiat” zaistniał świat z nałożonymi prawami, przyniosło błąd, który wlał tragedię w historię chrześcijaństwa i islamu".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz