Copernicus College: Teoria ewolucji i religia

Copernicus College: Teoria ewolucji i religia

02.09.2016
Czyta się kilka minut
W ramach kursu "Teoria ewolucji i religia" dr Mateusz Hohol i mgr Łukasz Kwiatek przedstawiają dyskutowane współcześnie problemy, które pojawiają się na styku biologii ewolucyjnej i wierzeń religijnych.
S
Słynny amerykański filozof Daniel Dennett uważa teorię ewolucji za najważniejszą ideę naukową wszechczasów. Uważa przy tym, że znajduje się ona w konflikcie z religią. Z drugiej strony zwolennicy doktryny Inteligentnego Projektu, twierdzą, że podstawowe założenia darwinizmu powinny zostać odrzucone lub przynajmniej zmodyfikowane ze względu na niezgodność z literalnie odczytywanym Pismem Świętym. Czy konflikt między ewolucjonizmem a religią jest nieunikniony? Czy możliwe są próby syntezy, nienaruszające autonomii zarówno nauki, jak i religii? Jakie filozoficzne problemy kryją się w samym ewolucjonizmie? Co teoria ewolucji mówi o samej religii, która pojawiała się stopniowo podobnie jak inne wytwory kultury?
 
 
Obejrzyj zapowiedź:
 

 
 
Tematy zajęć:
 
Myślenie ewolucyjne przed Darwinem
Ewolucjonizm od Darwina do współczesności
Ewolucja religii: adaptacja czy produkt uboczny?
Kulturowa ewolucja religii
Ewolucja moralności
Zwierzęta a religia
Oblicza kreacjonizmu
Nowy ateizm
 

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, badacz poznania matematycznego, czyli tego jak ludzki umysł radzi sobie z liczbami i geometrią...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Na przykład biolog William Provine powiedział, że darwinizm „unicestwił fundamenty etyki i wiarę w głębszy sens życia”. Biochemik Michael Behe oznajmił: „Nauka zrobiła gigantyczny postęp w zrozumieniu chemii życia, ale finezja i złożoność systemów biologicznych na poziomie molekularnym sparaliżowała naukowe próby wyjaśnienia ich pochodzenia. (...) Wielu naukowców tryumfalnie twierdziło, że te wyjaśnienia już są — albo prędzej czy później będą — w zasięgu ręki, lecz w fachowej literaturze naukowej nie można znaleźć podstaw do takich deklaracji. Co więcej, istnieją ważkie powody — wynikające z budowy samych systemów [biomolekularnych] — by uważać, że darwinowskie wyjaśnienie mechanizmów życia na zawsze pozostanie mgliste”.

http://wiadomosci.onet.pl/tablica/czy-ewolucja-jest-faktem,1666,270154,213864748,watek.html
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz