Sprawa Galileusza

Sprawa Galileusza

27.12.2012
Czyta się kilka minut
Jak przebiegał jeden z najsłynniejszych konfliktów pomiędzy religią a nauką?
Cristiano Banti, Galileusz przed rzymską inkwizycją
G

Galileusz jest centralną postacią rewolucji naukowej XVII wieku, odgrywa więc kluczową rolę w historii nauki. Jednak tym, co co skupia na nim uwagę jest jego konflikt z Kościołem Katolickim. Skomplikowane oddziaływania między nauką i wiarą oraz nie zawsze gładko układające się stosunki "ludzi Kościoła" z naukowcami skupiają się w jego historii jak w soczewce.

W ciągu wieków narosło wokół postaci Galileusza wiele kontrowersji. Z jednej strony, była ona zawsze wielką skazą na wizerunku Kościoła. Z tego powodu u wielu katolików rodziła postawę apologetyczną. Z drugiej strony, w czasach Oświecenia stała się mitem, symbolem uciemiężenia nauki przez Kościół. Z Galileusza uczyniono męczennika w obronie intelektualnej niezależności, empirystę, który definitywnie zerwał z przesądami średniowiecza i zdecydował się na wybór genialnej metody naukowej. Paradoksalnie więc, kluczowa rola, którą pełniła ta postać, utrudnia jej historyczną rekonstrukcję. Ks dr Skoczny w swoim wykładzie podejmuje się trudnego zadania przedstawienia sprawy Galileusza wystrzegając się owego "naukowego zacietrzewienia" z jednej strony, z drugiej zaś daleko mu do taniej apologetyki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

sprawa Galileusza pokazuje wyraźnie że kiedyś Kościół usiłował wpływać na naukę metodami, których nie można nazwać inaczej jak totalitarnymi. W swojej rozprawce Galileusz zasugerował jedynie system heliocentryczny i miał z tego powodu poważne problemy. Faktem jest także że od sprawy Galileusza Włochy naukowo jakby przysiadły, a postęp nauki, jego jądro, przeniósł się do państw pozostających pod wpływem Reformacji.

Ziemia jest okrągła, to widać gołym okiem. Galileusz złożył z siebie ofiarę na ołtarzu ewolucyjnego postępu w nauce.Na szczęście Kopernik był z dala od Watykanu i uniknął represji.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz