Copernicus College: Elementy religioznawstwa

Copernicus College: Elementy religioznawstwa

22.08.2016
Czyta się kilka minut
W trakcie kursu "Elementy religioznawstwa" dr Tomasz Dekert wprowadzi Słuchaczy w wybrane zagadnienia tej niezwykłej dyscypliny.
W
W słynnym fragmencie Wyznań św. Augustyn pisze: „Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to, nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Analogiczny problem pojawia się również – i to jak! – w przypadku religii, zaś w momencie, w którym uświadomimy sobie, że chcąc cokolwiek o niej sensownego powiedzieć musimy wziąć pod uwagę zjawiska w całej ludzkiej historii i na wszystkich obszarach ekumeny, zaczyna się on jawić jako nieprzekraczalny. Religioznawstwo jest dyscypliną, która z tym właśnie problemem, w całej jego rozciągłości, próbuje się zmierzyć. Celem kursu jest pokazanie z jednej strony specyfiki religioznawczego podejścia (głównie na planie historycznym), a z drugiej, w oparciu o klasyczny schemat Joachima Wacha, prób uporządkowania ogromnie zróżnicowanego materiału tradycji religijnych. Podjęte też zostanie pytanie o (prze)trwanie religii i jej przemiany w świecie współczesnym.
 
 
 
Tematy zajęć:
 
Quid est religio?
Krótka historia nauk o religii
Formy religii
Religia w społecznościach niepiśmiennych i piśmiennych
Doktryny religijne
Rytualny aspekt religii
Wspólnoty religijne
Religia dzisiaj
 
 

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

 

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz