Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Ewolucyjne korzenie natury ludzkiej

Copernicus College: Ewolucyjne korzenie natury ludzkiej

12.10.2016
Czyta się kilka minut
W niniejszym wykładzie profesor Tetsuro Matsuzawa rzuca nowe światło na zagadnienie natury ludzkiej, wykorzystując doświadczenie płynące z wieloletnich badań naczelnych.
W

W niniejszym wykładzie profesor Tetsuro Matsuzawa rzuca nowe światło na tytułowe zagadnienie natury ludzkiej, wykorzystując doświadczenie płynące z wieloletnich badań naczelnych. W szczególności przygląda się czterem cechom, które zdaniem lingwistów, antropologów, filozofów i psychologów wyróżniają człowieka spośród pozostałych naczelnych. Do cech tych należą: imitacja, czyli zdolność do precyzyjnego naśladowania zachowań, która umożliwia przekaz kulturowy; język, który dzięki symbolicznemu charakterowi i gramatyce wyróżnia ludzką komunikację; stabilna leżąca postawa, która okazuje się dla człowieka cechą bardziej unikalną niż dwunożność; i wreszcie wyobraźnia, która pozwala ludziom udawać się w „mentalne podróże w czasie i przestrzeni”. Przywołując badania własne, prowadzone z udziałem szympansów, profesor Matsuzawa przedstawia wiarygodny scenariusz ewolucji tego, co uczyniło nas ludźmi.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe: Kinga Wołoszyn.

Wykład opracowany w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz