Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Filozofia nauki

Copernicus College: Filozofia nauki

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Jak odróżnić naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą być analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu.
C

Czy nauka stopniowo eliminuje kolejne problemy filozoficzne czy raczej sama stanowi problem filozoficzny? Czy nauka rozwija się kierowana wewnętrzną logiką czy o jej rozwoju decydują raczej grupy uczonych? Jak odróżnić naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą być analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu. Cykl dziesięciu wykładów składa się z dwóch bloków: pierwszy z nich dotyczy ogólnej filozofii nauki, a więc problemów filozoficznych nauki, rozumianej jako całość. Drugi blok dotyczy natomiast filozoficznych zagadnień poszczególnych dyscyplin, takich jak biologia ewolucyjna, psychologia, neuronauka i matematyka.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracuje również w Sekcji Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz