Copernicus College: Filozofia nauki

Copernicus College: Filozofia nauki

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Jak odróżnić naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą być analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu.
C

Czy nauka stopniowo eliminuje kolejne problemy filozoficzne czy raczej sama stanowi problem filozoficzny? Czy nauka rozwija się kierowana wewnętrzną logiką czy o jej rozwoju decydują raczej grupy uczonych? Jak odróżnić naukę od tego, co nią nie jest? Czy wszystkie zjawiska opisane mogą być analogicznie do oddziaływań części mechanicznego zegara? Czym jest naukowe wyjaśnianie? To tylko wybrane zagadnienia poruszane w trakcie kursu. Cykl dziesięciu wykładów składa się z dwóch bloków: pierwszy z nich dotyczy ogólnej filozofii nauki, a więc problemów filozoficznych nauki, rozumianej jako całość. Drugi blok dotyczy natomiast filozoficznych zagadnień poszczególnych dyscyplin, takich jak biologia ewolucyjna, psychologia, neuronauka i matematyka.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, badacz poznania matematycznego, czyli tego jak ludzki umysł radzi sobie z liczbami i geometrią...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz