Copernicus College: Filozofia religii

Copernicus College: Filozofia religii

23.08.2016
Czyta się kilka minut
Celem kursu prowadzonego przez dr Joannę Barcik jest wskazanie kilku punktów orientacyjnych, pozwalających odnaleźć się we współczesnej debacie filozoficznej na temat religii.
C
Co stanowi istotę religii? Dlaczego po tylu wiekach dociekań brak nam nadal jednej uniwersalnej jej definicji? Czy religia więcej mówi o Bogu, czy o człowieku? Czy jest dziełem jednostki czy raczej wspólnoty? Jak to się stało, że chociaż wielu myślicieli zapowiadało koniec religii w związku z procesem sekularyzacji, obecnie obserwujemy raczej jest spektakularny powrót w epoce postsekularnej? O to będziemy pytać podczas tego kursu. 
 
W I jego części – historycznej – wspólnie z wybranymi filozofami przyglądniemy się, czym – ich zdaniem – jest religia. W II części zajmować nas będzie różnorodność doświadczenia religijnego. W III części zastanowimy się nad specyfiką poznania religijnego oraz poznawczą rolą symbolu. Dodatkowym tematem jest mało znana w Polsce teologia feministyczna.
 
Goście kursu:
dr Grzegorz Chrzanowski OP: filozof religii, adiunkt w Katedrze Filozofii Religii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, były rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii. Zajmuje się m.in. problematyką pluralizmu religijnego i filozoficzną interpretacją problemu zła.
 
prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP: filozof religii, historyk sztuki, długoletni kierownik Katedry Filozofii Religii Wydziału Filozoficznego najpierw Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a potem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek-założyciel, a obecnie prezes Polskiego Towarzystwa Filozofii Religii. Ceniony krakowski kaznodzieja i duszpasterz. W swoich badaniach filozoficznych zajmuje się m.in. fenomenem mistyki, specyfiką poznania religijnego, filozofią dialogu, ostatnio również postsekularną interpretacją religii.
 
 
 
 
Obejrzyj zapowiedź:

 
 
 
Tematy zajęć:
 
Wstęp: Czym jest religia i dlaczego niełatwo ją zdefiniować?
Część historyczna: wszystko zaczęło się od Kanta (i Hegla)
Ateizm jako efekt redukcjonistycznych koncepcji religii. Feuerbach i mistrzowie podejrzeń: Marks, Freud, Nietzsche
Jak bronić autonomii religii? Schleiermacher, Otto, James, Scheler
O doświadczeniu religijnym i nie tylko
Różnorodność doświadczenia religijnego
Filozofia religii wobec pluralizmu religijnego
Specyfika poznania religijnego
Teologia feministyczna jako radykalna hermeneutyka podejrzeń
 

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.
 
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz