Copernicus College: Geneza struktury i piękna wszechświata

Copernicus College: Geneza struktury i piękna wszechświata

11.10.2016
Czyta się kilka minut
W wykładzie "Geneza struktury i piękna wszechświata" Julian Barbour kreśli fascynującą wizję początku piękna i struktury wszystkiego, co nas otacza.
Z

Zgodnie z przedstawioną przez niego hipotezą za ich powstanie odpowiadają istniejące poza czasem prawa geometrii. Wskazuje on na rolę kształtu, a także porusza zagadnienie symetryczności praw przyrody.
Istotny element jego rozważań w wykładzie stanowi druga zasada termodynamiki i sciśle z nią związane pojęcia entropii i strzałki czasu. Nawiązuje on również do swojego słynnego poglądu, zgodnie z którym czas realnie nie istnieje. W przystępny, a momentami także zabawny sposób Brytyjski uczony wyjaśnia powiązane z tymi zagadnieniami problemy oraz wskazuje na ich znaczenie zarówno z perspektywy kosmologii, jak i codziennego życia każdego z nas.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe: Marek Jakubiec

Wykład opracowany w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz