Copernicus College: Nauka i religia w XX wieku

Copernicus College: Nauka i religia w XX wieku

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Celem kursu jest omówienie istotnych aspektów dwudziestowiecznych dyskusji dotyczących relacji między nauką a religią.
I

Istnieje wiele historycznych opracowań zagadnień związanych z problematyką relacji między nauką a religią, ale ich treść zwykle kończy się na omówieniu problemów charakterystycznych dla XIX stulecia. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

Przede wszystkim, gdy mówimy o współczesności brakuje nam właściwej perspektywy. Drugą przyczyną jest znaczny rozwój nauki, jaki nastąpił w XX wieku, w wyniku którego obecnie istnieje wiele różnych dziedzin – nie wystarczy już mówienie ogólnie o „nauce”, konieczne jest analizowanie poszczególnych dyscyplin.

Celem kursu jest uzupełnienie tego braku. Oczywiście potrzebna jest również szersza perspektywa, a więc omawiane będą zagadnienia związane nie tylko z wiekiem dwudziestym. W wykładach nie będzie też ograniczenia jedynie do historycznych sprawozdań – ich celem jest wniknięcie w treść problemów, co nierzadko umyka uwadze historyków.

W kursie zostaną również poruszone zagadnienia związane z filozofią nauki, gdyż właśnie zasady metodologii nauk pozwalają uniknąć chaosu i niepotrzebnych, pozornych nieporozumień. Bez niej nie byłoby możliwe prowadzenie tego typu wykładu.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz