Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Piękno w fizyce, matematyce i biologii

Copernicus College: Piękno w fizyce, matematyce i biologii

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Czy piękno można zdefiniować w sposób ścisły?
G

Gregory Chaitin jest światowej sławy matematykiem, zajmuje się m.in. teorią informacji i podstawami computer science. W niniejszym kursie zadaje pytanie, czy kategorię piękna można zdefiniować na sposób ścisły. Wychodząc od poglądów Leibniza, opisuje piękno jako specyficzne połączenie prostoty i złożoności. Świat miałby więc, przykładowo, być piękny, ponieważ występuje w nim niebywała złożoność zjawisk, jednak wynikająca z prostych, nielicznych, eleganckich praw przyrody.

Chaitin kolejno zastanawia się, jak można zastosować tego typu intuicję w przypadku fizyki, matematyki i biologii, omawiając przy tym takie kwestie, jak prawa fizyki, twierdzenia limitacyjne w matematyce i teoretyczne podstawy darwinizmu. Pośród wspomnianych przez Chaitina tematów znajdują się także dwie wielkie idee, którymi zajmuje się on zawodowo od lat: liczba omega oraz metabiologia, które tutaj zostają wyjaśnione w przystępny, skrótowy sposób.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe: Łukasz Lamża.

Wykład opracowany w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz