Copernicus College: Rosyjska filozofia religijna

Copernicus College: Rosyjska filozofia religijna

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Kurs ma na celu wprowadzenie do filozofii rosyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki relacji między rozumem i wiarą.
K

Każda kultura posiada właściwą sobie filozofię – wypracowuje określony sposób refleksji nad rzeczywistością, stawia charakterystyczne pytania dotyczące rzeczywistości, posługuje się specyficznym słownictwem, używając określonych kategorii filozoficznych dla opisu rozmaitych aspektów świata itp.

Niniejszy kurs ma na celu przedstawienie konkretnego sposobu filozofowania, jakim jest filozofia rosyjska. Określenie „rosyjska” nie oznacza wyłącznie przynależności terytorialnej – dany typ filozofii był (i jest) uprawiany nie tylko w Rosji (począwszy od Rusi Kijowskiej aż po ZSRR i państwa powstałe po jego upadku), ale także na emigracji (we Francji, Niemczech, Czechach, Anglii, USA i in.) przez myślicieli wywodzących się i utożsamiających się z cywilizacją rosyjską. Pojęcie filozofii rosyjskiej nie oznacza nic innego, jak „próby rozwiązywania klasycznych zagadnień filozoficznych na tle kultury rosyjskiej i w języku rosyjskim". W tym sensie istnieje specyficznie rosyjskie podejście do światowych zagadnień filozoficznych, rosyjski sposób ich przeżycia i przemyślenia.

Wykłady, składające się na niniejszy kurs ogniskują się wokół relacji rozumu i wiary, które podejmowane były przez myślicieli rosyjskich, takich jak:
Grzegorz Skoworoda, Piotr Czaadajew, Aleksander Hercen, Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, Włodzimierz Sołowjow, Mikołaj Bierdiajew czy Lew Szestow.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz