Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Trzy obrazy świata

Copernicus College: Trzy obrazy świata

12.10.2016
Czyta się kilka minut
Celem kursu jest opisanie, czym jest obraz świata, jak w filozofii rozumie się pytanie o istnienie oraz jaka jest rola języka w konstrukcji światoobrazu.
O

Obraz świata to, mówiąc prosto, zbiór odpowiedzi na pytania: Co istnieje? Co nie istnieje? Kim i czym jest człowiek? Kim i czym nie jest? Celem kursu jest opisanie, czym jest obraz świata, jak w filozofii rozumie się pytanie o istnienie oraz jaka jest rola języka w konstrukcji światoobrazu; a następnie rekonstrukcja trzech obrazów świata.

Pierwszy - jako nam najbliższy - omówiony zostaje współczesny obraz świata implikowany przez nauki przyrodnicze. Nawet on jednak okazuje się kryć w sobie wielkie tajemnice i nie ma właściwie zgody np. na to, co tak naprawdę istnieje w fizyce, albo jakie są konsekwencje światopoglądowe teorii ewolucji. Jako drugi zostanie zrekonstruowany późnośredniowieczny i wczesnorenesansowy obraz świata ówczesnej europejskiej inteligencji: warstwowy świat, sfera niebieska, Bóg i aniołowie, podziemny świat ożywionych minerałów, alchemia i, być może, magia?

Na koniec podejmiemy próbę odtworzenia obrazu świata zupełnie odmiennego: nie "świata obiektywnego" - zbioru rzeczy we wspólnej przestrzeni, lecz "świata subiektywnego" - pojedynczego strumienia świadomości, w którym przejawiają się wrażenia zmysłowe, myśli, przeczucia, emocje. Po wprowadzeniu w temat z perspektywy europejskiej - rozpoczynając od Kartezjusza, ale głównie przez pryzmat XX-wiecznego kierunku filozoficznego zwanego fenomenologią - udamy się na Wschód, aby zbadać sposób, w jaki rekonstruowana jest rzeczywistość w wybranych prądach filozoficznych skoncentrowanych na podmiocie, zwłaszcza taoizmie oraz buddyzmie zen.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz