Copernicus College: Wprowadzenie do kosmologii

Copernicus College: Wprowadzenie do kosmologii

13.10.2015
Czyta się kilka minut
Kurs dr. Łukasza Lamży stanowi wprowadzenie w stan współczesnej kosmologii fizycznej.
P

Podczas wykładów omówione zostały następujące zagadnienia: historia kosmologii oraz jej źródła mitologiczne i filozoficzne, astronomia obserwacyjna, podstawy teoretyczne (ogólna teoria względności, kosmologia relatywistyczna), teoria Wielkiego Wybuchu i późniejsza historia Wszechświata oraz wybrane zagadnienia filozoficzne kosmologii.

Obejrzyj zapowiedź:

Kurs "Wprowadzenie do kosmologii" podzielony jest na 6 wykładów:

  1. Wstęp terminologiczny (czym jest kosmogonia, kosmologia, astronomia, astrofizyka) i historyczny (wybrane odkrycia starożytne i nowożytne).
  2. Podstawy obserwacyjne kosmologii: astronomia obserwacyjna, długości fali stosowane w astronomii, ciemna materia, redshift kosmologiczny, wielkoskalowa struktura Kosmosu i ruchy galaktyk, mikrofalowe promieniowanie tła, granice kosmologii obserwacyjnej.
  3. Podstawy teoretyczne kosmologii w skali „makro”: historia XX-wiecznej kosmologii teoretycznej, niektóre obiekty matematyczne ogólnej teorii względności (metryka, tensor metryczny, tensor napięć-energii, równania pola Einsteina i ich rozwiązania), modele kosmologiczne, model FLRW.
  4. Podstawy teoretyczne kosmologii w skali „mikro”: „Model Standardowy” cząstek elementarnych, pojęcia: plazmy, nukleosyntezy oraz symetrii w fizyce; wprowadzenie do problemu „kosmologii kwantowej”.
  5. Historia Wszechświata: przemiany w pierwszych ułamkach sekund istnienia Wszechświata, pierwotna nukleosynteza, ewolucja struktury wielkoskalowej, rozwój galaktyk i powstawanie gwiazd oraz wprowadzenie do opisu układów planetarnych.
  6. Filozoficzne zagadnienia kosmologii: napięcie pomiędzy aspektem obserwacyjnym a teoretycznym w kosmologii, problem granic obserwowalności w tej nauce, Wielki Wybuch jako problem metafizyczny oraz precyzyjne dostrojenie i zasada antropiczna.

Weź udział w kursie "Wprowadzenie do kosmologii" na platformie Copernicus College.

O Copernicus College

Copernicus College to miejsce, gdzie każdy może studiować za darmo, online, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Poza nagranymi wykładami w naszych kursach znajdziecie całe zestawy dodatkowych materiałów - artykuły naukowe, fragmenty książek, literaturę uzupełniającą czy zestawy ćwiczeń i testów. Po prostu wszystko to, co pozwoli Wam wygodnie przyswajać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania nie wychodząc z domu. Ukończenie kursu wymaga – jak to na uniwersytecie – zdania egzaminu, którego zaliczenie pozwoli Wam pobrać specjalny certyfikat.

Copernicus College działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, finansowany jest ze środków Fundacji Centrum Kopernika.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz