Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Wszechświat i człowiek: czym jest rozumowanie antropiczne?

Copernicus College: Wszechświat i człowiek: czym jest rozumowanie antropiczne?

12.10.2016
Czyta się kilka minut
W niniejszym wykładzie John Barrow przypomina nam współczesny stan wiedzy na temat Wszechświata a do pytań o niego stosuje metodę rozumowania antropicznego.
W

W niniejszym wykładzie John Barrow przypomina nam współczesny stan wiedzy na temat Wszechświata i stosuje metodę rozumowania antropicznego do pytań typu:

· Dlaczego Wszechświat jest tak duży?
· Dlaczego Wszechświat jest tak stary?
· Dlaczego Wszechświat jest tak zimny?
· Dlaczego Wszechświat jest tak pusty?

Poszukiwanie odpowiedzi na te – na pozór dziecinne, a jednak trudne i niezwykle poważne – pytania prowadzi nas przez krajobraz współczesnej myśli kosmologicznej, aż po jego najbardziej spekulatywne obszary, jak inflacja chaotyczna albo Wieloświat. Barrow nie definiuje, czym jest „rozumowanie antropiczne”, a jego wykład stanowi po prostu klarowną demonstrację, jak takie rozumowanie wygląda w praktyce.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe: Łukasz Lamża.

Wykład opracowany w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz