Dziedzictwo fizykoteologii we współczesnej myśli chrześcijańskiej

Dziedzictwo fizykoteologii we współczesnej myśli chrześcijańskiej

02.01.2015
Czyta się kilka minut
Fizykoteologia, czyli teologia naturalna, powstała w XVII wieku. Pomimo dobrych zamierzeń i autentycznej wiary wielu jej twórców i zwolenników na dłuższą metę okazała się zagrożeniem dla wiary, której miała bronić.
Z

Zagrożenie to, w nieco innej postaci, wydaje się być wciąż obecne we współczesnym myśleniu chrześcijańskim, stąd próba krytycznej refleksji nad fizykoteologią nie jest jedynie historycznym ujęciem powstałej przed trzema wiekami problematyki, ale żywym, i to może bardziej niż kiedykolwiek, wezwaniem do otwarcia teologii na nauki przyrodnicze i przemyślenia na nowo problematyki teologii, nauki, i ich wzajemnej relacji.

Artykuł ks. Włodzimierza Skocznego "Dziedzictwo fizykoteologii we współczesnej myśli chrześcijańskiej" został opublikowany na łamach "Zagadnień filozoficznych w nauce".

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz