Gaunilon dzisiaj

Gaunilon dzisiaj

03.01.2015
Czyta się kilka minut
W Księdze Psalmów osoby, które nie wierzą Boga (i dlatego postępujące moralnie nagannie), określane są jako "głupie". Również św. Anzelm "głupim" nazywa tego, kto neguje istnienie Boga. Ale czy niewierzący rzeczywiście muszą być głupi (intelektualnie i moralnie)?
Fragment "Medytacji" Anzelma (Wikimedia Commons)
W

W słynnej polemice z Gaunilonem sprzed 900 lat Anzelm z Canterbury starał się dowieść, że ten, kto nie wierzy w istnienie Boga, jest głupi - bowiem nie dostrzega, że podważa istnienie samego siebie. W swoim artykule Jan Woleński zastanawia się, jak współczesny Gaunilon mógłby odpowiedzieć na tezę Anzelma.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziś jest dokładnie na odwrót. To dobry znak dla przyszłych pokoleń
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz