Inspiracje chrześcijańskie w rozwoju myśli naukowej we wczesnym średniowieczu

Inspiracje chrześcijańskie w rozwoju myśli naukowej we wczesnym średniowieczu

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Czy chrześcijańska koncepcja stworzenia oraz idea chrześcijańskiego Boga przyczyniły się do rozwoju wiedzy naukowej?
Św. Augustyn w swoim gabinecie, Sandro Botticelli (WikiArt.org)
J
Jak pisze Zbigniew Liana: "Mistycyzująca pogarda dla świata i materii będącej principium zła doprowadziła w okresie hellenistycznym do upadku nauki greckiej. Tymczasem słowa z księgi Genesis: <<A widział Bóg, że wszystko było dobre>> przypominały stale chrześcijanom, nawet tym, którzy mówili de contemptu mundi, że świat i materia, jakkolwiek dotknięte przez grzech, są ostatecznie dobre, bo stworzone z miłości przez Boga. Co więcej, świat ten został stworzony zgodnie z pewnym planem, zgodnie z mądrością Bożą: według miary, liczby i wagi. Zatem piękno i harmonia tego świata są śladem stwarzającego Boga. Posługując się rozumem można ze stworzeń poznać Stwórcę: Jego istnienie i Jego przymioty".
 
Artykuł Zbigniewa Liany "Inspiracje chrześcijańskie w rozwoju myśli naukowej we wczesnym średniowieczu" opublikowany został na łamach "Zagadnień filozoficznych w nauce".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz