Jak układają się stosunki między nauką a teologią?

Jak układają się stosunki między nauką a teologią?

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Ian Barbour wymienia cztery główne stanowiska na temat relacji nauki i teologii: konflikt, niezależność, dialog i integracja.
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, Jan Matejko (WikiArt.org)
W

We wstępie do artykułu "Jak układają się stosunki między nauką a teologią?" Ian Barbour pisze: "Jeżeli chodzi o wzajemne stosunki między nauką a teologią istnieje wielka różnorodność poglądów. Aby naszkicować obraz głównych stanowisk, zgrupowałem je pod czterema tytułami: konflikt, niezależność, dialog i integracja. Niekiedy trudno zaszeregować poszczególnych autorów do któregoś z tych tytułów; ktoś może się zgadzać z danym stanowiskiem, co do pewnych problemów, ale nie musi zgadzać się co do innych. W szczególności, pogląd, który nazwałem dialogiem, może występować łącznie zarówno z niezależnością, jak i z integracją. Po dokonaniu przeglądu tych czterech ogólnych stanowisk przedłożę racje przemawiające za dialogiem, i pod pewnymi warunkami, za niektórymi wersjami integracji".

 

Artykuł Iana Barboura w przekładzie zbiorowym ukazał się w dwóch częściach na łamach "Zagadnień filozoficznych w nauce".

 

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz