Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Mały traktat teologiczny

Mały traktat teologiczny

27.09.2016
Czyta się kilka minut
Pewien postępek króla Dawida był wyjątkowo paskudny.
G. B. Tiepolo, Cnoty teologiczne (WikiArt.org)
P

Podczas gdy jeden z jego niższych rangą dowódców imieniem Uriasz był na wyprawie wojennej, król uwiódł jego żonę, a gdy ona poczęła jego dziecko wysłał list do głównodowodzącego wyprawą - i to jeszcze paskudniejsze, bo przez samego Uriasza - list z poleceniem, by tak pokierował wojennymi wypadkami, żeby Uriasz został zabity w walce. I tak się właśnie stało. A gdy dla żony Uriasza minął czas żałoby po mężu, Dawid sprowadził ją do siebie i pojął za żonę. Postępek Dawida był tym bardziej godny potępienia, że Uriasz był jego wiernym i niezwykle oddanym sługą. Dzisiejsze pierwsze czytanie wyjęte z 2 Księgi Samuela opisuje finał tego wydarzenia, skruchę Dawida pod wpływem napomnienia proroka Natana. Dawid uznaje: zgrzeszyłem wobec Pana. To krótkie zdanie musiało wyrażać jego głęboką przemianę, bo grzech Dawidowi został odpuszczony. A dzisiejsza Ewangelia przedstawia wydarzenie niejako paralelne. Miejska prostytutka pada do stóp Jezusa, nie wypowiada ani jednego słowa, ale całą sobą prosi o przebaczenie. Zgorszonemu faryzeuszowi Jezus mówi: „widzisz tę kobietę? Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała”. Zestawmy ze sobą te dwa zdania: Dawidowe „zgrzeszyłem wobec Pana” i Jezusowe do grzesznej kobiety „Twoje grzechy są odpuszczone, Twoja wiara Cię ocaliła, idź w pokoju”. Te dwa odległe od siebie w czasie wydarzenia spina ze sobą komentarz Pawła Apostoła z drugiego czytania dzisiejszej liturgii, wziętego z listu Pawła do Galatów. Paweł pisze: „Bracia, człowiek osiąga usprawiedliwienie nie poprzez wypełnianie Prawa, lecz jedynie przez wiarę w Chrystusa”.

Moralne zło, któregośmy się dopuścili, jest czymś tak wielkim, ze jesteśmy wobec niego całkowicie bezsilni. Ale możemy się go pozbyć, unieważnić, dzięki Jezusowi Chrystusowi. Potrzeba aż tak niewiele, a równocześnie aż tak dużo, bo tylko dwóch rzeczy: po pierwsze, „zgrzeszyłem wobec Pana”. Te słowa są łatwe, mogą nawet wejść w rutynę, ale uznanie ich treści za głęboką prawdę może wymagać przeorania samego siebie. I potem jeszcze to drugie: ponieważ bardzo umiłowała. To właśnie ten akt, akt miłości ma tę oczyszczającą moc. Zło roztapia się w miłości.  I nie ma spraw beznadziejnych, bo miłość Boga ku człowiekowi nie ma granic. Dzisiejsza liturgia słowa jest małym traktatem teologicznym o odpuszczeniu grzechów. W naszym wyznaniu wiary, w naszym credo, przy końcu mówimy: wierzę w grzechów odpuszczenie i żywot wieczny. I to może nawet być trochę zaskakujące: owszem trzeba wierzyć w Boga, w życie wieczne, kto nie wierzy, nie może być chrześcijaninem? Ale czy to musiał się znaleźć w wyznaniu wiary? Oczywiście tak, musiało, bo to jest częścią naszej wiary, naszej filozofii życia. A w konfrontacji z naszą małością, z ciemna stroną naszej natury, to jest niezwykle optymistyczna prawda wiary. Właściwie wiara w człowieka, wiara we mnie samego, opiera się na wierze w odpuszczenie grzechów.  „On zaś rzekł: twoje grzechy są odpuszczone. Na to współbiesiadnicy zaczęli mówić sami do siebie: któż on jest, że nawet grzechy odpuszcza. On zaś rzekł do kobiety: Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju”. Wierzę w grzechów odpuszczenie.

Transkrypcja kazania wygłoszonego przez ks. prof. Michała Hellera w parafii pw. św. Maksymiliana w Tarnowie.

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz