Nauka i wiara. Aspekty metodologiczne

Nauka i wiara. Aspekty metodologiczne

27.12.2014
Czyta się kilka minut
W swoim wykładzie prof. Bartosz Brożek zwraca uwagę na metodologiczne aspekty relacji pomiędzy nauką a teologią, zarówno w czasach nowożytnych, jak i we wcześniejszych epokach.
P

Pytanie o to, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, dziedziny nauki i religii są ze sobą związane stanowi oczywiście jeden z podstawowych przedmiotów badań dotyczących zagadnienia nauka-religia. Również z historycznego punktu widzenia zaobserwować można szereg propozycji dotyczących wzajemnych relacji pomiędzy nauką i religią. Problem ten poruszany był przez św. Augustyna, który stwierdził, że zbyt daleko idąca zależność religii od nauki może okazać się kłopotliwa dla religii w sytacji zmiany stanu wiedzy naukowej o świecie. Św. Tomasz podniósł natomiast, że chrześcijańska doktryna stworzenia jest komaptybilna zarówno z twierdzeniem o tym, że świat jest wieczny, jak i ze stwierdzeniem, że ma on swój początek. Problem ten był również obecny w rozważaniach Isaaca Newtona i Gottfrieda Leibniza. Dyskusja dotycząca wzajemnych relacji pomiędzy nauką i religią pozostaje szczególnie żywa również i w dniu dzisiejszym. Jednakże współczesne propozycje relacji pomiędzy nauką i religią są znacznie bardziej różnorodne, jak i bardziej systematyczne. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest nie tylko bardziej dojrzała refleksja dotycząca religii, lecz również i zwiększająca się świadomość granic naukowego poznania świata.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz