Nauki kognitywne a natura ludzka

Nauki kognitywne a natura ludzka

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Współczesna kognitywistyka chce rzucić światło na ludzką naturę. W trakcie kursu omówione zostaną składające się na nią elementy, takie jak świadomość, racjonalność, wolna wola, język, kultura, cielesność, religia oraz moralność.
K

Kognitywistyka narodziła się w pierwszym dziesięcioleciu drugiej połowy XX wieku. Jej ambicją było ostateczne wyjaśnienie tajemnic ludzkiego umysłu, a tożsamość nowej dyscypliny wyznaczana była przez metaforę komputerową: „umysł ma się do mózgu tak, jak program do fizycznej struktury komputera”. Już u swych początków kognitywistyka była projektem interdyscyplinarnym, tworzonym na styku psychologii, lingwistyki oraz informatyki. Z czasem projekt zaczął się dalej rozrastać asymilując odkrycia neurobiologii, neuronauki poznawczej, biologii ewolucyjnej oraz antropologii kulturowej. Śmiały cel – zrozumienie umysłu – został zastąpiony jeszcze śmielszym: współczesna kognitywistyka chce rzucić światło na ludzką naturę. W trakcie kursu omówione zostaną składające się na nią elementy, takie jak świadomość, racjonalność, wolna wola, język, kultura, cielesność, religia oraz moralność.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz