Copernicus College: Neurobiologia piękna

Copernicus College: Neurobiologia piękna

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Jeden z prekursorów tej bardzo młodej dziedziny wyjaśnia, czym zajmuje się i co bada neuroestetyka.
C

Choć profesor Zeki nie jest z wykształcenia filozofem, to jednak zwraca uwagę na bardzo istotny aspekt towarzyszący każdemu odkryciu naukowemu. Wiele fundamentalnych pytań powstało na długo przed współczesnymi poszukiwaniami odpowiedzi. Czy piękno jest zaklęte w dziełach sztuki? Czy może jednak w ludziach, którzy je oglądają? Jak nasz mózg widzi piękno? Czy kategorie i pojęcia estetyczne mają swoją realizację w ośrodkowym układzie nerwowym? Na te i wiele innych pytań wyczerpująco odpowiada prof. Zeki w niniejszym wykładzie.

Tłumaczenie i opracowanie naukowe: Maciej Dulewicz.

Wykład opracowany w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz