Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

O dialogu między teologią a nauką. Podejście filozofii nauki

O dialogu między teologią a nauką. Podejście filozofii nauki

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Zagadnienie dotyczące wzajemnych relacji między teologią a nauką nie jest problemem należącym ani do nauki, ani do teologii, a tym mniej nie jest ono problemem socjologicznym czy historycznym. Jak słusznie zaznacza Ernan McMullin, mamy tutaj do czynienia z problemem epistemologicznym par excellence, który dotyczy tak nauki, jak i teologii w całej ich złożoności.
Bóg oddzielający światłość od ciemności, fresk z Kaplicy Sykstyńskiej, Michał Anioł (WikiArt.org)
W

W ten sposób cel swojego artykułu wyjaśnia Tadeusz Sierotowicz: "W niniejszym eseju chciałbym zilustrować takie właśnie podejście do dialogu między „wiarą” a „rozumem”; podejście które rozwija się w trzech etapach: podobieństwa, różnicy i konstrukcji stosownej przestrzeni dialogu. W pierwszej części eseju zostanie podjęta próba opisu podobieństw istniejących pomiędzy teologią a nauką. Pomocą będzie służyła koncepcja tradycji badawczych Larry Laudana, która posłuży za model roboczy wspólnego schematu poznawczego. By móc określić różnice, należy zanalizować stosowne konteksty poznawcze: naukowy i teologiczny. Jednym z możliwych sposobów postępowania jest określenie reguł, które opisują wzajemne relacje pomiędzy teologią a nauką, rozumianymi jako konkretne realizacje tego samego, podstawowego schematu pojęciowego w różnych kontekstach poznawczych. Rozważania zamknie ogólna refleksja wskazująca możliwą przestrzeń dialogu między teologią a nauką".

Cały artykuł znajduje się w załączniku.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz