Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Około 1700 r. kardynał Melchior de Polignac, włoski dyplomata w służbie francuskiej, po raz pierwszy w życiu spotkał w Ogrodzie Królewskim w Paryżu małpę człekokształtną. Zaskoczony jej wyglądem, powiedział do niej: "przemów a cię ochrzczę!". Ponad 200 lat później naukowcy zaczęli w systematycznych eksperymentach sprawdzać, czy małpy są w stanie nauczyć posługiwać się symbolicznym językiem - co stawiałoby je w oczach wielu osób niemal na równi z ludźmi.

W eseju "Przemów a cię ochrzczę" Łukasz Kwiatek opisuje historię uczenia małp językowej komunikacji oraz zastanawia się, na ile procesy poznawcze zachodzące w małpich umysłach przypominają to, co dzieje się w głowach ludzi. Czy gdyby kardynał de Polignac stanął dzisiaj przed jedną z kilku małp uczonych języka, postanowiłby uczynić z nią chrześcijanina?