Racjonalność a poczucie tajemnicy

Racjonalność a poczucie tajemnicy

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Czy teizm jest bardziej racjonalnym stanowiskiem niż ateizm?
Wiek rozumu (fragment), Alphonse Mucha (WikiArt.org)
M
Martin Gardner znany jest polskiemu czytelnikowi zarówno z wydanych w Bibliotece Problemów opracowań dotyczących istoty metody naukowej, jak i z prowadzonej przez długi czas kolumny w „Scientific American”. Jego polemiki, prowadzone z sympatykami paranauki, stworzyły mu opinie radykalnego racjonalisty. Stąd nie bez zaskoczenia przyjęto wyznanie Gardnera, iż uważa on teizm za bardziej racjonalne stanowisko niż ateizm. W niniejszym artykule stara się on usprawiedliwić podobna ocenę przez odwołanie do naszego poczucia tajemnicy, które prowadzi do pytań o ostateczny sens porządku świata.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz