Rozum a wiara w renesansie

Rozum a wiara w renesansie

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Strona tytułowa "Dialogu o dwu najważniejszych układach świata, Ptolemeuszowym i Kopernikowym" (1632)
W

Wykład ks. dra Włodzimierza Skocznego "Rozum a wiara w renesansie" dotyczy zasadniczo XV i XVI-wiecznej Europy. Rozpoczyna się jednak od przypomnienia, że można mówić o "renesansach" przed Renesansem -- już w Średniowieczu. Pierwszy z nich (z IX wieku) dotyczy reformy oświaty pod rządami Karola Wielkiego. Drugi związany jest z tłumaczeniem pewnych dzieł starożytnych w wieku XII. Po "złotym" okresie scholastyki Renesans przychodzi w sposób bardzo płynny i trudno mówić o jakiejś ostrej cezurze między tymi epokami.

Również nauka i religia współistnieją bezkonfliktowo niemalże przez cały ten okres. Pierwsze "zgrzyty" pojawią się na początku XVII w. (Bruno, Galileusz, Campanella). Trzeba jednak przyznać, że w Renesansie nauka (podobnie, jak i sztuka) znalazła nowy mecenas, w postaci wielkich rodów (Sforzów, Medicich i in.). Kolejną charakterystyką, którą renesansowa nauka dzieli ze sztuką, jest niechęć do scholastyki i powrót do starożytności. Warto zauważyć, że humaniści renesansowi starożytne nauki przyswajali dosyć wybiórczo (vide matematyka), a także znacznie rozwinęli dziedziny, które dziś uważane są za pseudonaukę (alchemia, astrologia).

Ks. dr Skoczy wspomina także o trzech renesansowych wynalazkach, które zmieniły oblicze świata (druk, proch i kompas) i kończy wykład wspominając o kryzysie papiestwa prowadzącym do reformacji, co daje mu asumpt do krótkiej wzmianki o relacji nauka-religia w ówczesnych kręgach protestanckich.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz