Rozum a wiara we wczesnym średniowieczu

Rozum a wiara we wczesnym średniowieczu

27.12.2014
Czyta się kilka minut
W XII w. niektórzy filozofowie wyraźnie i stanowczo stanęli po stronie naturalizmu (metodologicznego) i racjonalności, antycypując powstanie nauki we współczesnym rozumieniu.
Boecjusz z uczniami, włoski manuskrypt dzieła "O pociechach filozofii" (źródło: Wikimedia Commons)
Ś

Świat starożytny upadł wraz z najazdami Barbarzyńców (następnie Arabów i Węgrów). Kościół w tych czasach koncentrował się raczej na ocaleniu tego, co otrzymał po zeszłych wiekach, niż na rozwijaniu kultury wysokiej. Można jednak mówić o trzech "renesansach" przed właściwym Odrodzeniem: renesansie karolińskim, dwunastowiecznym i tzw. quattrocento. Pierwszą znaczącą próbą otwarcia się na naukę grecką był rozwój siedmiu sztuk wyzwolonych (artes liberales), które później wykładane będą na pierwszych uniwersytetach. Dostępne wtedy dziedzictwo starożytności było niewielkie, a wysiłek intelektualny poświęcany był raczej kompilowaniu encyklopedii niż komentowaniu starożytnych, nie mówiąc o rozwijaniu oryginalnych koncepcji. Pojawiały się jednak wyjątki (np. Boecjusz z Dacji, Beda Czcigodny).

Z wykładu ks. dra Zbigniewa Liany "Wczesnośredniowieczne próby zmagania się z problemem rozumu w obrębie wiary" dowiemy się również, że także wtedy istniały pewne naukowe (filozoficzne) problemy, które żywo poruszały umysły, np. problem atomizmu czy sferyczności Ziemi (wbrew powszechnym opiniom, wcale nie sądzono wtedy, że Ziemia jest płaska!). Natomiast już w XII wieku niektórzy filozofowie wyraźnie i stanowczo stanęli po stronie naturalizmu (metodologicznego) i racjonalności, będąc niejako przyczynkiem powstania nauki we współczesnym rozumieniu.

Wykład porusza także kwestie średniowiecznego rozwoju matematyki (pod wpływem astronomii i ze względu na konieczność obliczania czasu) oraz medycyny.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz