Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Teologia naturalna Paula Daviesa

Teologia naturalna Paula Daviesa

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Davies przyjmuje postawę krytyczną wobec prostego religijnego tłumaczenia świata. Wykorzystując różne teorie fizyczne — niektóre dziś już obalone — stara się ukazać odpowiedzi na pytania człowieka dotyczące zarówno jego egzystencji, jak i istnienia świata.
Paul Davies podczas wykładu (YouTube)
J

Jak pisze Peter Mlinarcik: "Od lat osiemdziesiątych pojawiają się na rynku księgarskim książki popularnonaukowe, w których tytule umieszczone jest słowo „Bóg” lub „teologia”. Można to uważać za oznakę nowego klimatu, jaki pojawił się w filozofii po upadku neopozytywizmu. Klimat ten sprzyja rozwojowi dialogu między nauką a religią na płaszczyźnie filozoficznej. Autorzy, którzy zabierają głos w dyskusji, tacy jak: John Barrow, Richard Feynman, Stephen Hawking, Michał Heller, John Weeler, Steven Weinberg, Martin Rees, Paul Davies, Artur Peacocke, John Polkinghorne pochodzą ze środowisk naukowych. Nasuwa się pierwsze pytanie: czy książki tych autorów spełniają funkcję tylko komercyjną, czy też jest to poważny głos w dialogu między nauką i religią? Można też zadać drugie pytanie: czy prace te wnoszą coś do teologii naturalnej?"

Cały artykuł "Teologia naturalna Paula Daviesa" znajduje się w załączniku.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz