Teologia naturalna Paula Daviesa

Teologia naturalna Paula Daviesa

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Davies przyjmuje postawę krytyczną wobec prostego religijnego tłumaczenia świata. Wykorzystując różne teorie fizyczne — niektóre dziś już obalone — stara się ukazać odpowiedzi na pytania człowieka dotyczące zarówno jego egzystencji, jak i istnienia świata.
Paul Davies podczas wykładu (YouTube)
J

Jak pisze Peter Mlinarcik: "Od lat osiemdziesiątych pojawiają się na rynku księgarskim książki popularnonaukowe, w których tytule umieszczone jest słowo „Bóg” lub „teologia”. Można to uważać za oznakę nowego klimatu, jaki pojawił się w filozofii po upadku neopozytywizmu. Klimat ten sprzyja rozwojowi dialogu między nauką a religią na płaszczyźnie filozoficznej. Autorzy, którzy zabierają głos w dyskusji, tacy jak: John Barrow, Richard Feynman, Stephen Hawking, Michał Heller, John Weeler, Steven Weinberg, Martin Rees, Paul Davies, Artur Peacocke, John Polkinghorne pochodzą ze środowisk naukowych. Nasuwa się pierwsze pytanie: czy książki tych autorów spełniają funkcję tylko komercyjną, czy też jest to poważny głos w dialogu między nauką i religią? Można też zadać drugie pytanie: czy prace te wnoszą coś do teologii naturalnej?"

Cały artykuł "Teologia naturalna Paula Daviesa" znajduje się w załączniku.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz