Copernicus College: Teologia nauki

Copernicus College: Teologia nauki

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Czym jest teologia nauki? Czy taka dyscyplina jest w ogóle możliwa?
N

Nauki - zwłaszcza o charakterze interdyscyplinarnym - powinny się przenikać, nie mogą być izolowane jedne od drugich; jednakże cechą charakterystyczną teologii nauki jest to, iż ma być ona teologiczną refleksją nad szeroko rozumianym zjawiskiem nauki.
Nie ma więc ona bezpośredniego charakteru apologetycznego, jej celem jest raczej wzbogacenie spojrzenia na naukę poprzez uwzględnienie tych aspektów, które są widoczne jedynie przy użyciu metody teologicznej. Pozwala ona na krytyczną refleksję nad tymi danymi Objawienia, które pozwalają nam spojrzeć na naukę jako na specyficzną ludzką wartość.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz