Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Copernicus College: Teologia nauki

Copernicus College: Teologia nauki

11.10.2016
Czyta się kilka minut
Czym jest teologia nauki? Czy taka dyscyplina jest w ogóle możliwa?
N

Nauki - zwłaszcza o charakterze interdyscyplinarnym - powinny się przenikać, nie mogą być izolowane jedne od drugich; jednakże cechą charakterystyczną teologii nauki jest to, iż ma być ona teologiczną refleksją nad szeroko rozumianym zjawiskiem nauki.
Nie ma więc ona bezpośredniego charakteru apologetycznego, jej celem jest raczej wzbogacenie spojrzenia na naukę poprzez uwzględnienie tych aspektów, które są widoczne jedynie przy użyciu metody teologicznej. Pozwala ona na krytyczną refleksję nad tymi danymi Objawienia, które pozwalają nam spojrzeć na naukę jako na specyficzną ludzką wartość.

Kurs powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona.

 

Autor artykułu

Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz