Wartości w nauce

Wartości w nauce

29.01.2015
Czyta się kilka minut
Trzydzieści lat temu, w krótkim eseju, zamieszczonym na łamach „Philosophy of Science”, Richard Rudner dowodził, że wypowiadanie sądów wartościujących jest istotną częścią działalności naukowej.
Jan Matejko, Alchemik Sędziwój (WikiArt.org)
W

W pełni zdawał sobie sprawę z tego, jak dalece podobne stwierdzenie było niezgodne z rozpowszechnioną wówczas pozytywistyczną ortodoksją; w istocie tak niezgodne, że jego akceptacja (przepowiadał Rudner) mogła wywołać „doniosły kryzys w nauce i metodologii” [1953, 6]. Szczególnie stanowcze stanowisko w kwestii odmówienia wartościom jakiejkolwiek roli w nauce reprezentował Rudolf Carnap. Jego teoria znaczenia doprowadziła go do wniosku, że „obiektywne uprawomocnienie wartości [...] w ogóle nie może być wyrażone w sensownym zdaniu” [1932/1959, 77]. Trudno by było bardziej dobitnie wyrazić kontrast między nauką, jako paradygmatem znaczenia, i wszelkimi formami sądów wartościujących: „jest rzeczą zupełnie niemożliwą utworzyć zdanie wyrażające sąd wartościujący”. Dlatego nic dziwnego, że stwierdzenie Rudnera wydawało się tak szokujące.

[Fragment artykułu. Całość w załącznikach]

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz