Wokół spraw wiary i rozumu

Wokół spraw wiary i rozumu

04.01.2015
Czyta się kilka minut
Ani filozofia, ani nawet teologia nie są w stanie stworzyć wiary religijnej, lecz mogą ją jedynie opisać i w jakimś stopniu wyjaśniać.
Alegoria Wiary, Tintoretto (WikiArt.org)
W
W artykule "Wokół spraw wiary i rozumu" Józef Tischner pisze: "Pierwszym zadaniem myśliciela postawionego wobec rzeczywistości wiary religijnej jest uznać jej istnienie i pochylić się z najgłębszym szacunkiem nad tajemniczymi regułami, którymi rządzi się jej rozwój. Nie chodzi więc o to, by coś nowego tutaj stwarzać, nie chodzi również o to, by coś istniejącego niszczyć. Chodzi raczej o to, by wiernie opisać. Myśliciel, który rzetelnie i przyjaźnie opisuje wiarę, pamięta, że jej rzeczywistość jest bogatsza niż opis, który jest w stanie rozwinąć. Czym jest mapa gór i dolin w stosunku do owych gór i dolin? Czym jest fotografia krajobrazu wobec krajobrazu jako takiego? Tym właśnie bywa opis religii wobec samej religii".
 
Cały artykuł do przeczytania w załączonym pliku.
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz