Znaczenie listu Galileusza do o. Benedetto Castellego

Znaczenie listu Galileusza do o. Benedetto Castellego

05.01.2015
Czyta się kilka minut
List do Castellego, a szerzej kopernikańskie pisma Galileusza, są przełomowym wydarzeniem w historii dialogu nauka-wiara.
Cristiano Banti, Galileusz przed rzymską inkwizycją
J

Jak wyjaśnia Tadeusz Sierotowicz: "List do Castellego ma trzech, a może nawet czterech adresatów. Wpierw o. Benedetto Castelli i te środowiska kościelne, które tak, jak Castelli - individuo pro specie - pragnęły kulturalnej i duchowej reformy Kościoła. Następnie List zwracał się do wpływowychczłonków dworu Medyceuszów, na którym nie brakowało osób żywo interesujących się kwestiami teologicznymi i naukowymi. Trzecim adresatem, pozostającym nieco w cieniu i niewymienianym „z imienia” w Liście, byli teologowie w Rzymie oraz władze kościelne. Za czwartego adresata Listu można uznać wszystkich ludzi władających dialektem toskańskim, albowiem tekst został napisany w tym dialekcie. Jest to interesujący i znaczący aspekt Listu do Castellego. Jak wiadomo, w polemikach tego okresu dotyczących kopernikanizmu i Pismaistotne znaczenie miały publiczne wystąpienia dominikanów Tommaso Cacciniego i Niccoln Loriniego. Pierwszy z nich wygłosił w dniu 21grudnia 1614 roku we Florencji sławne kazanie, w którym rzucił klątwę na „herezję galileuszowską”, drugi zaś pierwszego listopada 1612 roku w rozmowie z grupą intelektualistów florenckich skrytykował poglądy Kopernika (albo Ipernika, jak go nazwał). Znaczenie tych faktów sprowadza się do tego, że kwestia kopernikanizmu stała się motywem działalności duszpasterskiej wykraczającej poza ramy ściśle eklezjalne oraz uniwersyteckie, czyli poza grupy posługujące się łaciną w ich aktywności instytucjonalnej. Zważywszy te okolicznościnie powinno budzić zdziwienia, że w obiegu znalazły się liczne kopie Listu, które nie zawsze były odczytywane w ten sam sposób".

Cały artykuł Tadeusza Sierotowicza znajduje się w załączniku.
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz